Ciężki ból brzucha u dziewczynki

17-letnia dziewczynka z historią bulimii i objadania się na sali przyjęć z ciężkim, rozproszonym bólem brzucha w sześć godzin po spożyciu dużych ilości jedzenia i picia. Nie była w stanie wywołać wymiotów w domu. Badanie fizykalne ujawniło wyraźnie poszerzony brzuch, który był mocny i delikatny do badania palpacyjnego, z nieobecnymi dźwiękami jelit. Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy za pomocą środka kontrastowego wykazała masywne rozdęcie żołądka, przy czym płyn i pokarm powodują znaczny efekt masy na sąsiednie narządy, co skutkuje częściową niedrożnością żołądka bez perforacji. Płukanie żołądka dało 11 litrów częściowo strawionego materiału w postaci cząstek, co spowodowało dekompresję żołądka i złagodzenie objawów. Następnie została przeniesiona do szpitala psychiatrycznego.
Rycina 17-letnia dziewczynka z historią bulimii i objadania się na sali przyjęć z ciężkim, rozproszonym bólem brzucha w sześć godzin po spożyciu dużych ilości jedzenia i picia. Nie była w stanie wywołać wymiotów w domu.
Badanie fizykalne ujawniło wyraźnie poszerzony brzuch, który był mocny i delikatny do badania palpacyjnego, z nieobecnymi dźwiękami jelit. Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy za pomocą środka kontrastowego wykazała masywne rozdęcie żołądka, przy czym płyn i pokarm powodują znaczny efekt masy na sąsiednie narządy, co skutkuje częściową niedrożnością żołądka bez perforacji. Płukanie żołądka dało 11 litrów częściowo strawionego materiału w postaci cząstek, co spowodowało dekompresję żołądka i złagodzenie objawów. Następnie została przeniesiona do szpitala psychiatrycznego.

Carrie A. Czarnecki, MD
D. Fergus O Coclain, MD
Mayo Clinic and Foundation, Rochester, MN 55905

Powołanie się na artykuł (1)
[patrz też: rodzaje manicure, endometrioza w powłokach brzusznych, ile zarabia dentysta ]
[przypisy: wlosniki, kserofity, endometrioza w powłokach brzusznych ]