Przypadek 9-2002: Mucormycosis oczodołu

W sprawie 9-2002 (wydanie z 21 marca), pancytopenia pacjenta i późniejsza splenektomia mogły zostać uznane za czynniki ryzyka rozwoju mucormycosis, ale pakowanie nosa mogło również przyczynić się do przedłużenia infekcji z nosa przejścia do przestrzeni preseptalnych i dalej. Jak długo trwało pakowanie w miejscu i czy było to przednie czy tylne.
Tristram C. Dammin, MD
Klinika Lahey, Burlington, MA 01805
[email protected] org
Odniesienie1. Case Records of Massachusetts General Hospital (Case 9-2002). N Engl J Med 2002; 346: 924-929
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Chociaż doktor Bienfang doszedł do prawidłowej diagnozy, nie odniósł tej niezwykłej infekcji do splenektomii pacjenta zaledwie 16 dni przed wystąpieniem objawów ocznych. Śledziona ma dobrze rozpoznaną i ważną rolę w zapobieganiu infekcji, a infekcja niezwykłymi organizmami może z pewnością wystąpić po splenektomii lub u pacjentów z wrodzonym niedokrwieniem.
Gordon J. Gilbert, MD
500 Pasadena Ave. S., St. Petersburg, FL 33707
Ten opis przypadku dotyczy szybkiego rozwoju choroby tętnic ocznych . Czy diagnoza różnicowa nie powinna obejmować embolizacji cholesterolu.
Carl F. Needles, MD
1955 Merrick Rd., Merrick, NY 11566
Odniesienie1. Akta sprawy Massachusetts General Hospital (Case 2-1991). N Engl J Med 1991; 324: 113-120
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
Odpowiedź
Dr Bienfang i odpowiedź kolegi:
Do redaktora: Drs. Dammin i Gilbert poruszają ważne kwestie, które zostały zaniedbane w dyskusji, co podkreśliło poziom żelaza w tkance. Obaj korespondenci pytają, dlaczego ta bez cukrzycy, ale oczywiście bardzo chora kobieta padła ofiarą infekcji mucormycosis. Trudno przywołać pancytopenię lub splenektomię jako czynnik ryzyka. Wartości hematologiczne pacjenta, gdy była chora, wykazywały zdolność do wywoływania dość silnej odpowiedzi białych komórek na infekcję. Chociaż śledziona jest ważna w reakcjach opartych na dopełniaczach, zatrzymująca krew obcych intruzów i reagująca odpowiedzią immunologiczną na nie-nowatorskie infekcje (wszystkie cechy infekcji bakteryjnych), uważa się, że nie ma to większego znaczenia w zwalczaniu zakapsułkowanych organizmów takie jak grzyby.
Bardziej wymagającym zagadnieniem jest kwestia szczelności nosa. Mucorales to formy. Zdarzają się przypadki mucormycosis, zwane także zygomycozą, przypisywane opatrunkom chirurgicznym.1,2 W tym przypadku zatrzymane zapakowanie nosa rzeczywiście stwierdzono w czasie operacji. Biorąc jednak pod uwagę, jak często wykonywane są zabiegi wypełniania nosa i jak rzadko takie przypadki są obserwowane, uważamy, że ten pacjent musiał mieć inny czynnik podatności, który nigdy nie został zidentyfikowany.
Jedną z wielu ról Konferencji Kliniczno-Patologicznych jest podkreślenie diagnostycznego znaczenia danego odkrycia klinicznego w kontekście szczególnej choroby pacjenta. W tym przypadku zamknięcie tętnicy w oczywistym przypadku zatoki i orbitalnej sepsy bez ciężkiej kompresji oczodołu zasadniczo zmniejszyło rozważania diagnostyczne do jednego: mucormycosis Dyskusja podkreśliła, w jaki sposób zamknięcie tętnicy zawęziło rozważania diagnostyczne. Dr Needles ma oczywiście rację sugerując, że istnieją legiony lokalnych i systemowych przyczyn okluzji tętnic, w tym embolizacji cholesterolu. W tym przypadku tętnice szyjne pacjenta i zastawki serca były już pod ścisłą kontrolą z powodu jej wcześniejszych chorób, a ona otrzymywała antykoagulant. Brak rozszerzenia diagnostyki różnicowej zwarcia tętniczego spowodowany był chęcią uporządkowania i uniknięcia pedantrii.
Don C. Bienfang, MD
Mark Varvares, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115
2 Referencje1. Dennis JE, Rhodes KH, Cooney DR, Roberts GD. Nosocomial Rhizopus infekcja (zygomycosis) u dzieci. J Pediatr 1980; 96: 824-828
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Mead JH, Lupton GP, Dillavou CL, Odom RB. Infekcja skórna Rhizopus: występowanie jako powikłanie pooperacyjne związane z uciskiem opatrunku klejącego. JAMA 1979; 242: 272-274
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
[hasła pokrewne: rodzaje manicure, przeszczep chondrocytów, ile zarabia dentysta ]
[hasła pokrewne: endometrioza w bliźnie po cc, olx świętochłowice, zaostrzenie pochp ]